*Zamówienia można składać do środy do godziny 1300.
Co to jest olej rydzowy?
Olej rydzowy, który może być nazywany również olejem z lnianki czy olejem z rydzyka, to tłuszcz roślinny wytłoczony z lnicznika siewnego. Roślina ta ma wiele nazw potocznych: lnianka, ryżyk, rydzyk, judra, rydz.
Olej z lnianki jest dobrze znany w naszym kraju – jeszcze kilkadziesiąt lat temu święcił triumfy na polskich wsiach, by później ustąpić miejsca innym popularnym olejom. W ostatnich latach znów wraca do łask – swoją popularność może zawdzięczać bardzo ciekawemu smakowi, który przyrównywany jest do smaku musztardowego, cebulowego.
Olej rydzowy – wygląd, zapach i smak
Olej rydzowy bywa rudy, ale najczęściej jest złotawy. Kolor oleju rydzowego wynika z kilku czynników, między innymi od odmiany lnianki i warunków glebowych. Olej z lnianki ma bardzo intrygujący smak i zapach – przyrównywany jest do smaku cebulowego, musztardowego. Z pewnością jest olejem wyrazistym, charakterystycznym – będzie znakomitym uzupełnieniem wielu potraw przygotowywanych na zimno. Uwaga! Olej rydzowy tłoczony na zimno stosujemy wyłącznie na zimno – nie podgrzewamy go, nie smażymy na nim. Podgrzany straci swoje cenne właściwości.
Skład oleju rydzowego
W oleju z lnianki, zwanym także olejem rydzowym znajdziemy przede wszystkim wiele niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponad połowa z nich to kwasy wielonienasycone, należące do grupy Omega3 i Omega6. Olej rydzowy jest naturalnym źródłem witaminy A, witaminy E oraz witaminy B.
Przechowywanie oleju z lnianki
Olej z lnianki powinien być przechowywany w ciemnym i chłodnym miejscu, w fabrycznej butelce. Aby zapewnić mu jeszcze lepsze warunki i świeżość na dłużej, warto olej rydzowy trzymać w lodówce.
Wartości odżywcze
Wartość odżywcza w 100 g produktu 3700kJ/900kcal
Tłuszcz 100g
w tym:
Kwasy tłuszczowe nasycone 9 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone 37 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone 54 g
Węglowodany 0g
w tym:
cukry 0g
białko 0g
sól 0g