Ksylitol, czy też coraz częściej Xylitol, to bardzo popularny zamiennik tradycyjnego białego cukru. Czym jest? To naturalny słodzik, który jest zdecydowanie mniej kaloryczny, niż tradycyjny, przez co uznaje się go za zdrowszą alternatywę.
Ksylitol – skład
Skład ksylitolu jest bardzo prosty – jest to po prostu cząsteczka cukru i cząsteczka alkoholu. Ma słodki smak, dlatego używany jest coraz chętniej w zastępstwie innych słodzików. Co ciekawe, ksylitol wyglądem przypomina tradycyjny cukier – również najczęściej spotykamy go w postaci niewielkich białych kryształków. Szacuje się, że ksylitol jest o ok. 40% mniej kaloryczny niż tradycyjny cukier. Co równie ważne, ksylitol ma również dużo niższy indeks glikemiczny – mogą go więc stosować osoby na diecie i diabetycy.
Ksylitol – stosowanie
Ksylitol można stosować praktycznie do wszystkiego – można posłodzić nim kawę czy herbatę, dodać do ciasta, koktajlu, deseru czy surówki. Warto jednak wprowadzać go do diety ostrożnie. Dzienne spożycie ksylitolu nie powinno przekroczyć 15 gram, czyli około trzech łyżeczek deserowych. Ksylitol można poddawać obróbce cieplnej – jest on odporny na działanie wysokich temperatur, pod wpływem których nie traci naturalnych właściwości.
Ksylitol fiński
Ksylitol występuje w korze brzozy oraz w niektórych owocach i kukurydzy. W zależności od producentów, można kupić więc ksylitol różnego pochodzenia. Najlepsze właściwości prezentuje zdecydowanie oryginalny „pierwotny” cukier brzozowy, pozyskiwany jak sama nazwa wskazuje – z brzozy. Laboratorium Biooil, którego domeną są produkty najwyższej jakości, postawiło na oryginalny ksylitol fiński, który jest pozyskiwany z kory fińskiej brzozy.
UWAGA! Choć ksylitol jest znakomicie tolerowany i przyswajany przez człowieka, może stanowić zagrożenie dla psów. Jeśli lubisz dzielić się ze swoim zwierzakiem przysmakami, nie podawaj mu niczego co zawiera ksylitol.
Wartość odżywcza w 100 g Wartość energetyczna: 1000 kJ/240 kcal, tłuszcz 0 g w tym kwasy tłuszczowe nasycone g; węglowodany 99,8 g w tym cukry 0,2 g, w tym alkohole wielowodorotlenowe (poliole) 99,5 g; białko 0 g, sól 0,01 g
Wartości odżywcze
Wartość odżywcza w 100 g Wartość energetyczna: 1000 kJ/240 kcal, tłuszcz 0 g w tym kwasy tłuszczowe nasycone g; węglowodany 99,8 g w tym cukry 0,2 g, w tym alkohole wielowodorotlenowe (poliole) 99,5 g; białko 0 g, sól 0,01 g